Arduino Diecimila: Seznámení se software a ovladači

Arduino Software

Dnes se seznámíme se softwarem Arduino 0010 a jeho základním nastavením. Software Arduino 0010 je takzvané IDE (integrated development enviroment), což znamená vývojové prostředí. Toto vývojové prostředí umožňuje psát zdrojový kód v jazyce Wiring, který se používá k programování Arduina. Zároveň toto prostředí umožňuje pracovat s již hotovými programy a přenášet je do Arduina. Dále obsahuje několik zajímavých a velmi užitečných nástrojů.

Instalace ovladačů

Prvním krokem po zapojení Arduina Diecimila pomocí USB kabelu k počítači je stažení potřebných ovladačů. Ovladače lze nalézt na stránkách výrobce čipu FTDI FT232R. Zde si vyberete operační systém a čip FT232R a ovladače stáhnete. Pokud používáte Windows, měly by se vám nainstalovat dvě zařízení: USB Serial Converter a USB COM port. Je zřejmé, že čip FT232R je tedy pouze převodník z klasického RS-232 sériového rozhraní na USB. Pokud používáte Bluetooth je dobré smazat nepoužívané virtuální COM porty od mobilních telefonů. Většinou se stává, že čím více máte COM portů, tím pomaleji software Arduino pracuje (pokud vůbec!). Ideální je přepnout ručně v Ovládacích panelech -> Správci zařízení číslo USB COM portu na pokud možno co nejnižší číslo. Ideálně by číslo COM portu nemělo být větší jak COM10. Pokud používáte více Arduin, nebo jste někdy používali jiný hardware s převodníkem a máte problémy s připojením, můžete vyzkoušet utilitu FTClean, která maže virtuální COM porty včetně driverů.

Pozn.: Osobně musím při každém použití Arduina vytáhnout USB Bluetooth modul z USB portu, jinak se software od Arduina téměř nedá používat.

Instalace software Arduino

Ze stránky Arduino - Software si stáhnete správnou verzi vývojového prostředí pro váš operační systém. V tuto chvíli je aktuální verze 0010. Po rozbalení do složky program spustíte pomocí souboru arduino.exe. Program je napsaný v jazyce Java, ale nemusíte mít nainstalovanou Java Virtual Machine, autoři ji už přibalili do složky programu. V případě problémů z Javou můžete věnovat pozornost souboru run.bat v kořenové složce programu.

Arduino Software Main

Nastavení

Pro provádění následujících nastavení je třeba mít Arduino připojené k počítači a mít správně nainstalované ovladače. Také je dobré vědět na jakém COM portu Arduino sídlí, abychom nevařili z vody.

Nejprve vybereme v nabídce Tools -> Board desku, kterou používáme. Dnes je aktuální typ Arduino Diecimila. Pokud nevíte, je to na desce natištěno.

Arduino Software výběr desky

Následně v nabídce Tools -> Serial Port vybereme sériový port na který je Arduino připojeno.

Arduino Software výběr sériového portu

Používání

Většina částí programu má poměrně jasné využití. Doprostřed se píše kód, v dolní části je konzole, kde se vám zobrazují stavová chybová hlášení. V horní části programu je klasické menu a několik ovládacích tlačítek.

Arduino Software ovládání

 1. Kontrola napsaného zdrojového kódu
 2. Násilné ukončení kontroly
 3. Nový soubor
 4. Otevřít soubor
 5. Uložit soubor
 6. Nahrát zkompilovaný program do Arduina
 7. Sériová konzole

Je dobré používat funkci kontroly kódu, ale není to podmínkou. Napsaný program lze rovnou nahrávat do Arduina.

Další funkce

Mezi další funkce software patří výše uvedená sériová konzole. Sériová konzole se používá pro komunikaci s Arduinem a je vhodná například pro ladící výpisy z programů. Použití si ukážeme v některém z dalších dílů. Software také umožňuje nahrání (flashnutí) bootloaderu do čistého mikroprocesoru pomocí několika různých programátorů. To se hodí pokud si stavíte Arduino sami nebo pokud jste mikroprocesor odpálili a chcete ho vyměnit a nekupovat celé Arduino. Bootloader je základní software v mikroprocesoru, který umožňuje komunikaci s Arduino Softwarem a umožňuje použítí jazyku Wiring.

Příští díl

V příštím dílu si naprogramujeme první program. Naučíme se blikat s LED diodou, seznámíme se s nepájivým polem a možná si prozradíme něco o použití tlačítek jako vstupů. Pokud vás článek zaujal neváhejte zanechat komentář, za jakoukoli odezvu budu rád.

Arduino Duemilanove

Tagy: , , , , ,

11 komentářů pro “Arduino Diecimila: Seznámení se software a ovladači”

 1. Arduino Obchod » Informace o Arduino Diecimila Says:

  […] Arduino Diecimila: Seznámení se software a ovladači […]

 2. T.A.Plaček Says:

  Dnes mi Arduino přišlo poštou. Oceňuju, že někdo vytváří materiál v češtině a moc se těším na další.

 3. Stepanek.84 Says:

  Vypada to naprosto vyborne! Az vrátim flasky - tak si to hned koupim.. :-)

 4. Pepapepik Says:

  No kdy bude tedy to další pokračování pánové

 5. Stepanek.84 Says:

  Tak jsem vrátil ty lÁhve a dnes mi to přišlo.. Přestávám pít a začínám programovat…. S pozdravem a mnoho úspěchů vám všem! P.S.: Též děkuji za tvorbu stránek v rodném jazyce, výborné!

 6. Martin83 Says:

  Dobrý den,
  rád bych se zeptal zda je možné tento kit programovat pomocí AVR studia jazykem C.
  Díky.
  Martin

 7. Pelc Says:

  Dobrý den.
  Při pátrání po internetu jsem objevil Vaše stránky. Potřebuji totiž pro výtvor interaktivní kinetické plastiky nějaký programovatelný interface k PC, který by splňoval následující předpoklady:
  - připojení k PC přes USB,
  - hlavní funkcí by měla být při sepnutí externích spínačů (4-10 ks, budou pravděpodobně umístěny ve vzdálenosti 3-5 m) aby pomocí příslušného programu počítač spustil nastavený soubor (příkladně hudební v MP3),
  - případně programovatelné IO rozhraní, aby bylo možné na základě impulzů z jednotlivých vstupů reagovat podle nastavení v programu přes výstupy (především spínání nějakých zařízení.
  Nejsem sice odborník na elektrotechniku, jen jsem kolem proběhl, ale doufám, že takovéto zařízení musí někde existovat.
  Děkuji mnohokrát za odpověď a zdravím
  Petr Pelc

 8. Mich 1996 Says:

  Ahoj mám také arduino ale nějak neposlouchá pořád píše:
  avrdude: stk500_getsync(): not in sync: resp=0×00
  avrdude: stk500_disable(): protocol error, expect=0×14, resp=0×51

  -co s tím mám dělat?

 9. Milo2 Says:

  K prispevku Martin83. Programovat to muzes v cemkoli na co je prekladac do avr hexa kodu. Klidne i v Jave. Odkaz zde: http://www.mlab.cz/Modules/AVR/Text_Prog/DOC/HTML/Programovani%20AVR.cs.html
  K prispevku Mich 1996:
  Mas problem s programátorem. Nemám Arduino a ani nepoužívám AvrDude jako programátor, takže neporadím. Snad jen, zkusit použít jiný programátor (PonyProg, …)

 10. Paige Says:

  Can I take your number? buy retin a cream 1 collection at least 4 weeks prior to the date on which the medicine would Notification can be by telephone calls

 11. www.essexcaraudioandalarms.com Says:

  Great beat ! I wish to apprentice while you amend your web
  site, how could i subscribe for a blog website?
  The account helped me a acceptable deal. I had been tiny
  bit acquainted of this your broadcast provided bright clear
  idea

Zanechte komentář